Виснаження та емоційне вигорання

Виснаження та емоційне вигоранняУ контексті виходу з карантинних обмежень мені дуже хочеться поговорити про виснаження та емоційне вигорання.

Чому? А тому, що багато хто з нас зараз в зоні ризику і того, і іншого. Багато хто з нас готовий заглибитись в роботу — рятувати бізнес, розгрібати справи, що накопичилися під час вимушеної ізоляції, різко збільшувати кількість контактів та пересувань.

І це все зрозуміло і потрібно зараз, оскільки від діяльності безпосередньо залежать наші безпека та комфорт.

Але тут є ризик. Якщо зовсім просто, то для переважної більшості з нас карантин був не відпочинком, а великім стресом. Під час стресу виробляються адреналін та кортизол, так звані “гормони стресу”, які у разі накопичення в організмі впливають на його нормальну життєдіяльність. Різке повернення до бурхливої діяльності — ще більший стрес, який може спричинити хронічну втому, фізичне виснаження та хвороби.

Тому зараз вкрай важливою є уважність до себе.

Я вирішила поділитися з вами маркерами-дзвіночками, які свідчать, що не варто відкладати відпочинок, інакше потім відновлюватися буде в рази складніше.

  1. Найперша та базова штука для мене. Колись мій дорогий супервізор (це такий наставник, старший колега у психологів, який допомагає їм аналізувати свою роботу) розповів мені, що є три стадії втоми

    Перша — це звичайна робоча втома, коли вистачить приблизно 15 хвилин — 1 годину відпочинку протягом робочого дня. Достатньо невеликої прогулянки, простої фізичної активності або медитації для відновлення і продовження діяльності.

    Друга стадія — перевтома. У цьому випадку для відновлення потрібен позачерговий вихідний зовсім без діяльності.

    Третя стадія — це вже, власне, виснаження або астенія, коли необхідна тривала відпустка, а, можливо, і медикаментозна підтримка для відновлення діяльності.

    Так ось, якщо після звичайних перерв протягом робочого дня ви продовжуєте відчувати втому, вам потрібен вже більш ґрунтовний відпочинок.

  2. Постійне перебування у тривозі, яка проявляється у м’язовій напрузі. Напруга не йде після технік релаксації, медитацій, помірного фізичного навантаження.

    Це один з основних маркерів перевтоми й постійного стресу.

  3. Зміни в харчових звичках. Хочеться їсти більше, частіше, фаст-фуд, солодке.
    Таким чином, неусвідомлено, ми намагаємось втішити себе втомлених. А їжа — це найпростіший та найшвидший спосіб.
  4. Повернення до шкідливих звичок, від яких ви вже змогли відмовитися.
    Наприклад, ви відмовились від паління та фізичної залежності вже немає. Але в моменти “на межі” вам сильно хочеться палити.
    Механізм приблизно такий самий, як з їжею.
  5. Прокрастинація. По-простому, це коли ми відкладаємо роботу на невизначений час і “страждаємо фігнею”. Наприклад, граємо в ігри, зависаємо в соцмережах, ведемо безглузді розмови.
    Знову ж, тіло та психіка намагаються відновитися завдяки швидким задоволенням.
  6. Проблеми зі сном. Складніше засинати та прокидатися, не ситуативно, а систематично (більше тижня і без якихось надзвичайних подій). Це вже один із передвісників виснаження, а, значить, відпочинок потрібен негайно.
  7. Нетипові складнощі в емоційній та розумовій сферах.В емоційній сфері ми стаємо більш вразливими, дратівливими, слізливими. Будь-яка дрібниця (наприклад, несправність техніки) вибиває з колії й сприймається не як неприємний, але взагалі-то звичайний факт, а як життєва драма.

    Для розумової сфери властиві неуважність, проблеми з пам’яттю і мисленням, складнощі із сприйняттям інформації й навчанням, складно креативити, створювати щось нове або переробляти вже зроблене.

  8. Загострюються хронічні захворювання. Або є якісь симптоми, що нібито не критичні, але заважають працювати. У мене, наприклад, таким маркером втоми часто є головний біль.
  9. Складнощі з ідентифікацією бажань, особливо тих, що потребують діяльності. Нічого не хочеться. Часто це супроводжується слабкістю та сонливістю.
  10. Взагалі усе, що було вам не властиво в ресурсні часи, а зараз стає нібито нормальним, але в цілому неприємним просто зараз чи в перспективі.Наприклад, їсти фаст-фуд або паління ситуативно може приносити задоволення, але у перспективі це призведе до проблем зі здоров’ям.

    На такі зміни варто звернути увагу. Можливо, це маркер перевтоми чи навіть виснаження, які безпосередньо ведуть до вигорання.

Бережіть себе. Зараз важливо з собою ніжно, дбайливо та без насильства.

Взагалі-то, важливо завжди, просто ми часто забуваємо про це. А в кризові та посткризові часи — особливо важливо.

Так що дайте собі відпочити. Це ілюзія, що можна працювати без перерв та не відпочивати. Просто потім часу та грошей на відновлення здоров’я потрібно буде набагато більше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.