Мене часто запитують про онлайн-консультації, а також щодо групової та індивідуальної психотерапії онлайн.
Зараз це стало актуально як ніколи, тому хочу трохи розповісти про особливості психологічної роботи онлайн. Тим більше, що працюю в цьому форматі я вже досить давно.
Психологічне консультування та психотерапія онлайн
Багато хто задається питанням, як проходять індивідуальні консультації із психологом онлайн? Чи є вони ефективними? Чи вийде налагодити контакт із незнайомим фахівцем, дивлячись на нього через екран комп’ютера?
Чи відрізняється психотерапія онлайн від очних зустрічей?
Звичайно, очна терапія і терапія онлайн мають свої відмінності.
Нас розділяє відстань а іноді ми знаходимось у різних часових поясах (якщо клієнт з іншої країни).
Під час сесій онлайн ми бачимо тільки верхню частину тіла один одного, максимум – до пояса.
З одного боку, це дає менше інформації про тілесні прояви (скажімо, я не бачу, якщо клієнт постукує ногою), з іншого, я, як психотерапевт, стаю більш уважною до вже існуючих.
Також немає можливості тілесного контакту і ближчої взаємодії, хоча це варто робити обережно і в очній психотерапії.
(Наприклад, я ніколи не торкаюся до клієнтів без їх згоди, і зазвичай це відбувається вже тоді, коли між нами встановлено довіру, тобто через тривалий час у психотерапії.)
Ще одна важлива відмінність полягає в тому, що клієнт повинен сам подбати про безпечний простір для себе (при роботі в кабінеті це обов’язок терапевта).
Як клієнту організувати безпечний простір для консультацій онлайн?
Це має бути окреме приміщення із хорошою звукоізоляцією, де клієнт може усамітнитися і не тривожитися, що його будуть відволікати.
Важливо, щоб крісло було зручним і дозволяло бачити як мінімум голову і грудну клітку клієнта.
Необхідно також подбати про наявність питної води і серветок.
Чи є психотерапія онлайн ефективною?
При достатньої мотивації клієнта я бачу хороші результати у своїх клієнтів. У цьому різниці із очної психотерапією немає. Принципи включеності і співпереживання працюють в онлайн-режимі так само, як і при очних зустрічах.
Переваги психотерапії онлайн
Безумовний плюс – не потрібно витрачати час і гроші на дорогу, яка у великих містах може бути досить довгою, стомлюючою і приводити до запізнень.
Також клієнт може оточити себе своїми власними речами, які символізують затишок і безпеку, і це допоможе йому відчувати себе спокійніше.
Групова психотерапія онлайн
Усе це відноситься і до групової психотерапії онлайн.
При групової терапії онлайн ми працюємо через додаток Zoom. Під час онлайн-зустрічі там можна бачити усіх учасників групи і ведучих на екрані одночасно.
Тоді як сидячи у колі «живий» терапевтичної групи це неможливо.
При індивідуальній роботі у «колі» онлайн-групи великий плюс полягає у тому, що інші учасники можуть відключити мікрофон, і ніщо не буде відволікати клієнта від процесу.
В онлайн-групах взаємодія між учасниками є менш інтенсивною в порівнянні з очними зустрічами. Немає тілесної взаємодії, але цілком добре йде групова динаміка, індивідуальна робота з психологом із подальшими емоційними відгуками учасників. Також добре йдуть вправи на взаємодію – письмові із подальшим обговоренням, арт-терапевтичні.
Незважаючи на відстань, багато учасників відзначають велику теплоту взаємодії.
В цілому, психотерапія онлайн трохи відрізняється від очної терапії, але не поступається їй в ефективності.
Якщо є потреба відвідати психотерапевта, а очної можливості немає, сміливо робіть це онлайн. Навіть якщо і є показання до очної психотерапії або медикаментозної підтримки, грамотний фахівець зможе визначити це і перенаправити.