Виснаження та емоційне вигорання

Виснаження та емоційне вигоранняУ контексті виходу з карантинних обмежень мені дуже хочеться поговорити про виснаження та емоційне вигорання.

Чому? А тому, що багато хто з нас зараз в зоні ризику і того, і іншого. Багато хто з нас готовий заглибитись в роботу — рятувати бізнес, розгрібати справи, що накопичилися під час вимушеної ізоляції, різко збільшувати кількість контактів та пересувань.

І це все зрозуміло і потрібно зараз, оскільки від діяльності безпосередньо залежать наші безпека та комфорт.

Але тут є ризик. Якщо зовсім просто, то для переважної більшості з нас карантин був не відпочинком, а великім стресом. Під час стресу виробляються адреналін та кортизол, так звані “гормони стресу”, які у разі накопичення в організмі впливають на його нормальну життєдіяльність. Різке повернення до бурхливої діяльності — ще більший стрес, який може спричинити хронічну втому, фізичне виснаження та хвороби.

Тому зараз вкрай важливою є уважність до себе.

Я вирішила поділитися з вами маркерами-дзвіночками, які свідчать, що не варто відкладати відпочинок, інакше потім відновлюватися буде в рази складніше.

Read More

Коли варто звернутись до психотерапевта

Коли варто звернутись до психотерапевтаМожна роками думати про те, що варто було б піти на психотерапію, але продовжувати сподіватись на те, що все якось вирішиться само собою. Багатьом людям непросто звернутись до незнайомого спеціаліста й говорити з ним про особисте.

Я теж колись звернулась до психолога у пошуку розв’язання своїх проблем, і теж дуже довго не могла зважитись на це. Тому я знаю, як це складно, і можу дивитися на питання як з точки зору психотерапевта, так і клієнта.

Як же зрозуміти, що варто звернутись по психологічну допомогу вже зараз?

Read More

Психотерапія онлайн

Психологічне консультування та психотерапія онлайнМене часто запитують про онлайн-консультації, а також щодо групової та індивідуальної психотерапії онлайн.

Зараз це стало актуально як ніколи, тому хочу трохи розповісти про особливості психологічної роботи онлайн. Тим більше, що працюю в цьому форматі я вже досить давно.

Психологічне консультування та психотерапія онлайн

Багато хто задається питанням, як проходять індивідуальні консультації із психологом онлайн? Чи є вони ефективними? Чи вийде налагодити контакт із незнайомим фахівцем, дивлячись на нього через екран комп’ютера? Read More

Про підвищену тривожність

– Я не можу спати, мене наче трясе зсередини.
– У мене регулярно шалено калатає серце.
– Я ніби весь час чогось боюся, а чого – не розумію.
– Я перебуваю у постійній напрузі.
– Я ні на чому не можу зосередитися через постійне неясне занепокоєння. Read More

Про вибір

«Все можливо, поки не зроблений вибір». (С) к/ф «Пан Ніхто»

Яке ж це щастя – вибирати
Вибирати їжу, орієнтуючись на свої потреби і смаки.
Вибирати вино – неспішно, із задоволенням.
Обирати місце роботи і робочий графік, орієнтуючись на своє натхнення, інтереси і біоритми.
Вибирати навчання, що допомагає в розвитку.
Вибирати оточення і друзів, із якими легко, тепло і спокійно.
Вибирати сексуальних партнерів – повільно, по запаху, відчуваючи, як тіло відгукується.
Вибирати коханих – по очах, дотикам, відчуваючи, як частішає дихання, а серце починає битися швидше при вигляді Тої Самої Людини. Read More

Про життєву енергію

Як же це прекрасно – жити, любити, відчувати і радіти кожному дню. Із задоволенням вдихати свіже повітря, з натхненням дивитися на нічне небо, посміхатися близьким людям…

На жаль, дуже часто життєва енергія блокується і людина вже не здатна відчувати радість буття.

Причини можуть бути різними – заборона на певні почуття, сором, провина, втрата близької людини (як фізична – смерть, так і розрив стосунків).

Психотерапія – це один з ефективних способів повернути задоволення від життя через контакт і перебування поряд з іншою людиною. Саме тому я вважаю, що люди, які звертаються до психолога – сміливі і відповідальні, адже вибір на користь змін – аж ніяк не найпростіший. Read More

Про завдання психотерапії

Від себе втекти неможливо. На жаль, людина часто про це забуває і піддається чужим ідеям про те, яким необхідно бути зовні і внутрішньо. Однак найчастіше це шлях в нікуди.

Відмовляючись від своєї істинної суті, людина може придбати зовнішній блиск, але всередині все одно буде незрозуміла туга і розгубленість. Справжні ж почуття і бажання нікуди не зникають. Вони будуть приходити у снах, символах, неясній тривозі…

Одним з основних завдань психотерапії є супровід людини в набутті себе справжнього. На мою думку, хороший психотерапевт – НЕ гуру, не вчитель і не рятівник. Він або вона – всього лише провідник клієнта на шляху до Себе. І в цьому – краса нашої професії.

Про особистий досвід близьких стосунків

Зі мною складно. Я – десь поламана, недовірлива, зіпсована попереднім досвідом токсичних, нездорових стосунків. Багато з них я «успішно» підтримувала сама, не усвідомлюючи того, роками, бо не вміла по-іншому і панічно боялася самотності. Тому я часто раню себе фразами і вчинками, які для тебе не несуть в собі жодного послання образити, принизити, зруйнувати. Можливо, це пов’язано з тим, що довгий час я могла відчути себе важливою і потрібною лише через біль. Дурна звичка, але вона сидить у мені ще глибше, ніж в когось залежність від сигарет, і приносить у сто крат більше шкоди.

Зі мною часом нестерпно. Я можу бути злою без будь-якої на те видимої причини. Я можу боляче вдарити по самому вразливому місцю у відповідь на любов, ніжність і турботу. Все тому, що мені до сих пір далеко не завжди вдається приймати щирі пориви. Зі страху, недовіри, застарілих концепцій.

Але я вчуся, я намагаюся. Спотикаюся, падаю, знову піднімаюся і пробую знову і знову. Заради себе. Заради тебе. Заради нас. Заради нашого теперішнього. Read More

Про нарцисичну травму

«Нарцисична травма може приймати нескінченне число специфічних форм, але принципово з’являється в тих випадках, коли оточення вимагає від особистості, щоб вона якимось чином стала іншою, ніж вона є в реальності. По суті послання, яке отримує особистість, що формується, звучить так: «Не будь тим, ким ти є, будь тим, ким я хочу, щоб ти був. Те, ким ти є насправді, розчаровує мене, загрожує мені, злить мене і надмірно мене збуджує. Будь тим, ким я хочу, щоб ти був, і я буду тебе любити»
(с) Стівен М. Джонсон,«Психотерапія характеру». Read More

Про ненависть і кохання

Ненависть часто визначають як «зворотний бік любові», і ці слова не позбавлені сенсу. Але як так може бути? Здавалося б, що може бути спільного із людиною, яку ти ненавидиш?

Тут є кілька аспектів. По-перше, сильні полярності (ненависть і обожнювання, лють і апатія і т.д.) – це, як правило, дві крайні точки одного і того ж почуття. Під крайніми мається на увазі або дуже висока, або вкрай низька амплітуда.

По-друге, ненависть – це практично завжди явний або прихований рух до об’єкта цього самого почуття. Навряд чи можна почути фразу: «Я його ненавиджу, нехай іде з миром». Це не про ненависть. А ось вирази з серії «Я її ненавиджу, вбив би», «ненавиджу, готова знищити все його улюблені речі» та інші у тому ж дусі досить часті.

У терапії любовної залежності дуже важливо прожити етап ненависті, оскільки заперечення істинної її суті загрожує застряганням на цьому етапі. У підсумку, залежність може посилитися. Read More